It seems it's always a little tough to find the schedule for District Track, Neil Hamm of Power was nice enough to share it with us - so we'll share it with you! As always, we'll have updates on KSEN and K96 from the track in Great Falls.

DISTRICT 8C AND 10C TRACK AND FIELD MEET

MEMORIAL STADIUM, GREAT FALLS

MAY 11, 2012

TRACK EVENTS

10:00              3200 METER RUN FINAL                                                                                   (G)

BOTH DISTRICTS (ONE RACE)

10:20              3200 METER RUN FINAL                                                                                   (B)

BOTH DISTRICTS (ONE RACE)

10:40              100 METER HIGH HURDLES PRELIMINARIES                                        (G)

10:55              110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARIES                                        (B)

11:10              100 METER DASH PRELIMINARIES                                                              (G)

11:25              100 METER DASH PRELIMINARIES                                                              (B)

11:45              300 METER LOW HURDLES FINALS                                                            (G)

12:05              300 METER INTERMEDIATE HURDLES FINALS                                     (B)

12:25              800 METER RUN FINALS                                                                                   (G)

12:35              800 METER RUN FINALS                                                                                   (B)

12:45              200 METER DASH PRELIMINARIES                                                              (G)

1:00                200 METER DASH PRELIMINARIES                                                              (B)

1:15                LUNCH BREAK

1:45                100 METER HIGH HURDLES FINALS                                                           (G)

2:00                110 METER HIGH HURDLES FINALS                                                           (B)

2:15                100 METER DASH FINALS                                                                                (G)

2:25                100 METER DASH FINALS                                                                                (B)

2:40                400 METER RELAY FINALS                                                                              (G)

2:55                400 METER RELAY FINALS                                                                              (B)

3:10                400 METER DASH FINALS                                                                                (G)

3:30                400 METER DASH FINALS                                                                                (B)

3:50                1600 METER DASH FINALS                                                                              (G)

4:10                1600 METER DASH FINALS                                                                              (B)

4:30                200 METER DASH FINALS                                                                                (G)

4:40                200 METER DASH FINALS                                                                                (B)

4:55                1600 METER RELAY FINALS                                                                            (G)

5:10                1600 METER RELAY FINALS                                                                            (B)

5:45                DISTRICT 8C AND 10C TROPHY PRESENTATIONS

 

**DISTRICT 8C WILL RUN FIRST FOLLOWED BY 10C**

FIELD EVENTS

TIME                 PV                      HJ                       LJ                       TJ                       SP                      DIS                    JAV

10:00           ALL BOYS               8G                       8B                     10G                      8B                      10B                    10G

11:30           (8C & 10C)             10G                    10B                      8G                     10B                      8B                       8G

1:00                                                  8B                       8G                     10B                    10G                      8G                     10B

1:30             ALL GIRLS

2:30              (8C & 10C)              10B                    10G                      8B                       8G                     10G                      8B

 

**TOP TEN CONTESTANTS WILL ADVANCE TO FINALS**