State Swim Meet – Backstroke Preliminarys
The following swimmers have qualified for Sunday’s Backstroke Finals:
Boys 8&Under 25yds
- Jason Chaplin, Bitterroot 20.14
- Kohen Sullivan, Chinook 20.21
- Kohen Rilley, Conrad 20.63
- Taos Welman, Cut Bank 22.97
- Gavin Schmele, Chinook 23.44
- Nathaniel Plainfeather, Chinook 23.55
- Dylan Jolliffe, Glendive 23.57
- Reece Taylor, Conrad 23.58
- Jackson Tipton, Glendive 23.86
- Jacob Metcalf, Chinook 24.29
- Avery Banner, Fairfield 24.61
- Kolten Marchart, Scobey 24.85
Girls 8&Under 25yds
- Ave’ norby, Sidney 20.23
- Katie Tilleman, Chinook 20.33
- Alanis Petersen, Col falls 20.54
- Camille Cronk, Col Falls 21.10
- Alexa Nelson, Plentywood 21.21
- Knoelle Fergusson, Lewistown 21.73
- MaRae Smail, Malta 22.01
- Taryn Borgen, Col Falls 22.05
- Denvyr Tuss, Malta 22.11
- Sophia Larson, Glasgow 23.30
- Cara Henson, Sidney 23.67
- Avery Wolfe, Scobey 23.79
Boys 9-10 50yds
- Zsomi Kari, Bitterroot 37.14
- Andrew Frederick, Bitterroot 38.83
- Morgan Axtman, Ft Benton 39.04
- Aren Larson, Sidney 39.12
- Tyler Venegas, Col Falls 40.12
- Noah Murray, Plentywood 40.58
- Cole Kimzey, Bitterroot 42.40
- Royce Robinson, Lewistown 42.86
- Wyatt Delong, Bitterroot 43.43
- McCoy Banner, Fairfield 44.38
- Aiden Leibrand, Scobey 45.85
- Ben Alexander, Bitterroot 46.23
Girls 9-10 50yds
- Breauna Erickson, Conrad 37.82
- Madeline Denton, Lewistown 38.39
- Belle Elliot Chinook 39.99
- Kaylee King, Col,Falls 40.81
- Mace Bachoco, Big Sandy 42.64
- Julia Salois, Conrad 43.18
- Lainey Terry, Big Sandy 43.80
- Emma Staddard, Col Falls 44.36
- Toryn Martinez, Fairfield 44.39
- Madison Ward, Bitterroot 44.64
- Wren Jensen, Bitterrroot 45.21
- Ella Norby, Sidney 45.40
Boys 11-12 50yd
- Tristan Gibson, Fairfield 31.32
- Andrew Rasmussen, Harlem 33.08
- Dillin Geyser, Big Sandy 35.16
- Keegan Mullen, Bitterroot 35.32
- Cameron Schwarzbach, Big Sandy 35.66
- Connor Tuss, Malta 36.95
- Allec Knapton, Shelby 38.13
- Darrow Messerly, Malta 38.61
- Tyler McCormick, Col falls 39.03
- Drew Carmody, Bitterroot 39.27
- Braydon Stordahl, Conrad 39.84
- Reece Elliot, Chinook 41.19
Girls 11-12 50yd
- Brittany Kaufman, Glendive 31.24
- Emerald Templin, Col Falls 34.23
- Adria Lamb, Shelby 34.98
- Cherish Borjas, Chinook 35.34
- Payton Vermulm, Conrad 36.22
- Sidney Delong, Bitterroot 36.57
- Brooklyn Nason, Lewistown 36.84
- Makiya DuBois, Plains 37.61
- Klaire Krumwiede, Glasgow 37.82
- Megan Maxwell, 38.17
- Makia Wilke, Malta 38.40
- Kaytie Newman, Roundup 38.98
Boys 13-14 100yd
- Brady Pleninger, Big Sandy 1:06.72
- Tyler Schwarzbach, Big Sandy 1:10.87
- Taggert Devaney, harlem 1:12.94
- Ronnie Barnhill, Conrad 1:14.42
- Gus Courchesne, Bitterroot 1:16.80
- John Pflughoft, Roundup 1:18.89
- Tyler Hull, Bitterroot 1:18.89
- Jeremy Cheetham, Bitterroot, 1:19.03
- Lance Blackcrow, Harlem 1:20.37
- Jaden Koon. Sunburst 1:20.93
- John Shupert, Bitterroot 1:21.31
- Daniel Asseltine, Choteau 1:21.66
Girls 13-14 100yd
- Jaelyn Villeaux, Ft Benton 1:09.68
- Delaney Higuera, Bitteroot 1:10.07
- Katye McGouldrick 1:14.44
- Casey Fison, Bitterroot 1:14.47
- Charlotte Powell, Bitterroot 1:15.00
- Ellie Lee, Choteau 1:15.47
- Chloe Cota, Roundup 1:15.75
- Gwyneth Arthur, Sidney 1:16.14
- Hadley Garsjo, Sidney 1:16.50
- Kimberly Peacock, Col Falls 1:17.65
- Emily Tuck, Bitterroot 1:18.48
- Jillian O’Brien, Malta 1:18.54
Boys 15-19 100yd
- Finn Belanger, Bitterroot 1:00.39
- Aidan Carmody, Bitterroot 1:02.46
- Brennan Williams, Bitterroot 1:03.10
- Teran Koerner, Bitterroot 1:04.87
- Jack Anderson, Plentywood 1:06.22
- Benjamin Broadhead, Sidney 1:08.56
- Jordan Billingsley, Glasgow 1:14.87
- Randall Hensley, Cut Bank 1:19.34
- Christopher Larson, Scobey 1:20.13
- Trajan Hannum, Chinook 1:25.60
- Cole Roberts, Sidney 1:27.49
Girls 15-19 100yd
- Katie Kaiser, Glasgow 1:07.77
- Torey Dahl, Sidney 1:08.33
- Bailey Ward, Bitterroot 1:09.38
- Andrea Russell, Conrad 1:11.45
- Kendra Zander, Glendive 1:11.82
- Allissa Buck, Shelby 1:14.62
- Nicole Billedeaux, Cut Bank 1:15.06
- Jordan Kul;czyk, Glasgow 1:19.14
- Hannah Webber, Roundup 1:20.10
- Shay Garfield, Malta 1:21.13
- Ella Schye, Malta 1:21.54
- Sheridan Johnson, Conrad 1:24.34