State Swim Meet – Freestyle Preliminarys Pt.2
The following swimmers have qualified for Sunday’s Freestyle finals:
Boys 8&Under 50yd
- Daniel Tilleman, Chinook 35.40
- Tyler Jette, Bitterroot 36.05
- Dax Yeager, Choteau 37.52
- Cooper Axtman, Scobey 38.12
- Kohen Sullivan, Chinook 38.48
- Brecken Maher, Scobey 38.48
- Kohen Rilley, Conrad 40.89
- Nathaniel Plainfeather, Chinook 41.44
- Jackson Tipton, Glendive 41.82
- Cash Hawkes, Bitterroot 42.12
- Teagan, Reimer, Ft Benton 42.44
- Bjorn Pederson, Lewistown 42.45
Girls 8&Under 50yd
- Jaimison Soderquist, Plentywood 33.63
- Morgan Kindopp, Sidney 37.40
- Ryleigh Kleinke, Sidney 38.29
- Camille Cronk, Col Falls 39.68
- Alanis Peterson, Columbia Falls 40.27
- Zoey Garsjo, Sidney 40.45
- Sadie Vermulm, Conrad 40.86
- Kari Pederson, Lewistown 41.22
- Ava Robinson, Lewistown 41.59
- Bobe Kari, Bitterroot 42.33
- Haylee Summers, Bitterroot 42.33
- Denvyr Tuss, Malta 42.88
Boys 9-10 100yds
- Matyi, Kari, Bitterroot 1:08.03
- Zsomi Kari, Bitterroot 1:12.37
- Kieran Netburn, Lewstown 1:12.75
- Noah Murray, Plentywood 1:15.09
- Tyler Venegas, Col Falls 1:17.67
- Corben Holler, Sidney 1:17.75
- Lane Hasler, Chinook 1:19.46
- Thain White, Glendive 1:19.46
- Wyatt Delong, Bitteroot 1:24.50
- Randon Richman, Shelby 1:24.64
- Luke Cromwell, Scobey 1:25.1
- Ethan Erickson,1:25.69
Girls 9-10 100yds
- Dakota Gibson, Fairfield 1:12.24
- Catherine deGuzman, Lewistown 1:12.97
- Megan Frank, Glendive 1:16.33
- Britton Elliot, Chinook 1:18.88
- Alaura Hawley, Harlem 1:23.21
- Hailee, Wang, Ft Benton 1:23.35
- Alicyn Ator, Plentywood 1:23.40
- Anna Terry, Chinook 1:23.46
- Emma Stoddard, Col Falls 1:23.84
- Avery Role, Col Falls 1:25.25
- Janessa Chapin, Bitterroot 1:25.31
- Lily Fitzpatrick, Cut Bank 1:26.16
Boys 11-12 100yd
- Allec Knapron, Shelby 1:00.33
- Andrew Rasmussen, Harlem 1:00.92
- Hayden Axtman, Ft Benton 1:01.64
- Cameron Schwartzbach, Big Sandy 1:01.94
- Benton Elliot, Chinook 1:03.19
- Jeremiah Venegas, Col Falls 1:05.72
- Tucker Belanger, Bitterroot 1:07.02
- Keegan Mullen, Bitterroot 1:09.32
- Ryan McGinnis, Sidney 1:10.17
- Brad Borjas, Chinook 1:10.28
- Clay Davidson, Plentywood 1:11.00
- Jordan Knapton, Shelby 1:11.2
Girls 11-12 100yds
- Brittany Kaufman, Glendive 1:00.35
- Maddison Underdahl, Shelby 1:03.74
- Klaire Krumweide, Glasgow 1:05.42
- Gemma Sharples, Chinook 1:07.44
- Alaynee Hawley, Harlem 1:08.11
- Payton Vermulm, Conrad 1:08.22
- Heather Pease, Ft Benton 1:08.36
- Ella Gabelhausen, Bitteroot 1:08.38
- Emerald Templin, Col Falls 1:08.72
- Adria Lamb, Shelby 1:08.73
- Whitley Maher, Scobey 1:08.77
- Izabell Siegle, Glendive 1:09.09
Boys 13-14 100yds
- Brandon Machart, Scobey 56.35
- Brady Pleninger, Big Sandy 56.99
- Tyler Schwarzbach, Big Sandy 1:00.94
- Renny Turner, Shelby 1:03.19
- Seth Dodds, Sidney 1:03.29
- Jack Brownlee, Bitterroot. 1:03.75
- John Pflughoft, Roundup 1:04.28
- Shane Friede, Chinook 1:04.34
- Micah Solberg, Scobey 1:05.21
- Jackson Delong, Bitteroot 1:06.51
- Daniel Asseltine, Choteau 1:08.06
- Jalen Robinson, Lewistown 1:08.29
Girls 13-14 100yds
- Delaney Higuera, Bitteroot 1:02.39
- Katie Frederick, Bitteroot 1:02.58
- Charlotte Powell, Bitterroot 1:03.90
- Hope White, Glendive 1:03.97
- Elle Lee, Choteau 1:04.98
- Becca Parker, Bitterroot 1:06.31
- Gwyneth Arthur, Sidney 1:07.88
- Katrina Ostler, Cut Bank 1:08.18
- Ashton Ator Plentywood 1:08.36
- Ella Sharples, Chinook 1:08.57
- Emma Orr, Bitterroot 1:080.85
- Natosha Sand, Glasgow 1:09.50
Boys 15-19 100yd
- Alex Wickens, Lewistown 50.27
- Hayes Majerus, Lewistown 52.44
- Noah Majerus, Lewistown 52.76
- Easton Powell, Bitterroot 52.91
- Jack Couch, Bitterroot 53.73
- Andrew Eberling, Plentywood 53.95
- Alec Lovegren, Sidney 54.48
- Kade Friede, Chinook 57.11
- Trev Stewart, Sidney 57.38
- Teran Koerner, Bitterroot 57.39
- Hunter Mycke, Conrad 59.01
- Ben Miller, Glasgow 59.18
Girls 15-19 100yds
- Khloe Krumweide, Glasgow 1:00.37
- Alexis McWilliams, Fairfield 1:01.35
- Jordan Kulczyk, Glasgow 1:01.85
- Bailey Ward, Bitterroot 1:02.49
- Kim Ghekiere, Chester 1:02.79
- Allisa Buck, Shelby 1:03.57
- Brooke Gardner, Lewistown 1:04.18
- Dania Jones, Conrad 1:04.34
- DJ Rasmusan, Glasgow 1:06.25
- Madeline Woods, Chester 1:06.73
- Ella Schye, Malta 1:07.79
- Lauren Kimzey, Bitterroot 1:08.23