Helena Capital 62, Missoula Big Sky 55

 

Kalispell Flathead 57, Kalispell Glacier 53

 

Missoula Hellgate 49, Helena 43

 

Central/Eastern A at Billings (Metra)

First Round

Miles City 44, Livingston 36

 

Quarterfinal

Belgrade 60, Sidney 49

 

Browning 62, Billings Central 60

 

Laurel 45, Miles City 39

 

Lewistown (Fergus) 48, Hardin 46

 

Western A at Hamilton

Loser Out

Stevensville 56, Whitefish 52

 

Quarterfinal

Butte Central 49, Whitefish 29

 

Dillon 69, Columbia Falls 33

 

Hamilton 46, Frenchtown 35

 

Polson 65, Corvallis 47

 

Western B at Ronan

Quarterfinal

Bigfork 59, Florence 54

 

Missoula Loyola 89, Troy 45

 

Thompson Falls 59, Deer Lodge 57

 

Eastern C at Wolf Point

Quarterfinal

Frazer 65, Savage 50

 

Mon-Dak 62, Richey-Lambert 42

 

Saco-Whitewater-HInsdale 55, Fairview 38

 

Scobey-Opheim 56, Froid/Medicine Lake 36

 

Northern C at Great Falls (Four Seasons)

Loser Out

Power 54, Denton-Geyser-Stanford 49

 

Quarterfinal

Chinook 39, Sunburst 38, OT

 

Hays-Lodgepole 75, Centerville 37

 

Western C at Butte Central

Quarterfinal

Arlee 95, Gardiner 53

 

Ennis 73, Valley Christian 57

 

Manhattan Christian 80, Plains 66

 

Twin Bridges 65, Lincoln 50

 

GIRLS BASKETBALL

Helena 56, Missoula Hellgate 41

 

Kalispell Flathead 39, Kalispell Glacier 34

 

Central/Eastern A at Billings (Metra)

First Round

Glendive 38, Lewistown (Fergus) 32

 

Loser Out

Browning 51, Lewistown (Fergus) 38

 

Quarterfinal

Belgrade 71, Billings Central 58

 

Hardin 62, Glendive 44

 

Western A at Hamilton

Loser Out

Whitefish 28, Polson 26

 

Quarterfinal

Corvallis 39, Frenchtown 37

 

Dillon 52, Stevensville 21

 

Northern B at Glasgow

Quarterfinal

Choteau 56, Glasgow 51

 

Fairfield 60, Wolf Point 36

 

Malta 59, Shelby 21

 

Rocky Boy 55, Poplar 47

 

Western B at Ronan

Quarterfinal

Bigfork 34, Deer Lodge 32

 

Florence 65, Eureka 39

 

Ronan 47, Libby 24

 

Troy 67, Missoula Loyola 47

 

Eastern C at Wolf Point

Loser Out

Saco-Whitewater-HInsdale 51, Circle 44

 

Scobey 30, Lustre Christian 15

 

Semifinal

Froid/Medicine Lake 44, Mon-Dak 38

 

Savage 50, Plentywood 37

 

Northern C at Great Falls (Four Seasons)

Loser Out

Fort Benton 40, Great Falls Central 39

 

North Star 41, Cascade 29

 

North Star 54, Simms 53

 

Semifinal

Belt 63, Box Elder 60

 

Southern C at Laurel

Quarterfinal

Broadview-Lavina 42, Broadus 33

 

Harlowton 49, Ekalaka 27

 

Melstone 59, Plenty Coups 35

 

Park City 47, Wibaux 40

 

Western C at Butte Central

Quarterfinal

Arlee 54, White Sulphur Springs 32

 

Lone Peak 43, St. Regis 35

 

Seeley-Swan 36, Ennis 23

 

Twin Bridges 44, Clark Fork 24